V zákoně č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti dochází od 1. 1. 2011 pro zaměstnavatele k následujícím změnám:
Zaměstnavatelé si již nebudou odečítat od odváděného pojistného polovinu náhrady mzdy náležející za pracovní dny v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény s výjimkou zaměstnavatelů do 25 zaměstnanců účastných nemocenského pojištění (tzv. malí zaměstnavatelé), kteří se dobrovolně přihlásí do zvláštního režimu placení pojistného na sociální zabezpečení (vyšší sazba pojistného na nemocenské pojištění).
Malí zaměstnavatelé s průměrným měsíčním počtem zaměstnanců nižším než 26 si mohou dobrovolně zvolit, že budou platit pojistné na nemocenské pojištění ve vyšší sazbě a pak jim možnost odečtu náhrady mzdy zůstane zachována. Malý zaměstnavatel v tomto zvláštním režimu, do kterého se dobrovolně přihlásí, bude platit pojistné na nemocenské pojištění o 1 % procento vyšší. To znamená, že celková sazba pojistného na sociální zabezpečení bude u tohoto zaměstnavatele činit 26 %. Od odváděného pojistného si pak bude zaměstnavatel moci odečítat polovinu náhrady mzdy zúčtované a vyplacené jeho zaměstnancům za období prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény.
Pokud si zaměstnavatel zvolí zvláštní režim placení pojistného, platí pro něj tento režim a tím i vyšší sazba pojistného na nemocenské pojištění až do konce příslušného kalendářního roku. V průběhu kalendářního roku již není možné tuto volbu změnit.
Je nezbytně nutné, abyste se rozhodli, zda se přihlásíte pro rok 2011 do zvláštního režimu placení pojistného (vyšší sazba pojistného na nemocenské pojištění).
Pro názornost uvádím příklad:
Zaměstnanec pobírá měsíční mzdu ve výši 15.000. Pokud tento pracovník onemocní na dobu 14 ti kalendářních dnů, zaměstnavatel mu vyplatí náhradu mzdy za dobu dočasné pracovní neschopnosti ve výši cca 2.600 Kč. Pokud se pro rok 2011 přihlásí do zvláštního režimu placení pojistného, bude mu polovina této náhrady vrácena, tj. 1.300 Kč. Musí ale měsíčně hradit o 1 % vyšší pojistné, tj. u daného zaměstnance ze mzdy 15.000 Kč za každý měsíc 150 Kč, tj. za kalendářní rok 1.800 Kč. Z toho jednoznačně vyplývá, že pokud bude zaměstnanec nemocen aspoň jednou v roce, zvýšené pojištění se vrátí. U více zaměstnanců se vše násobí počtem zaměstnanců. Např. u 10 zaměstnanců s platem 15.000 Kč je roční zvýšení o 18.000 Kč. V tom případě by musel každý zaměstnanec být nemocen alespoň jednou za rok.